MILUJEME WELLNESS

Zážitkové saunovanie: Saunové ceremoniály vás pobavia aj zrelaxujú

Už sa vám niekedy stalo, že ste si príjemne oddychovali v saune alebo vo wellness a zrazu sa ozvalo: „Dobrý deň, o malú chvíľu sa začína saunový ceremoniál. Nech sa páči, môžete sa pridať.“ Či už sa vám takéto niečo stalo alebo nestalo, v tomto článku sa dozviete všetko čo potrebujete vedieť o saunových ceremoniáloch, ako si saunový ceremoniál vychutnať a taktiež aj tipy, kam vyraziť, aby ste si saunový ceremoniál vyskúšali na vlastnej koži. 

So saunovým ceremoniálom sa môžete stretnúť aj pod názvom saunový rituál či saunová seansa. S takými označeniami sa tento pôžitok v saune spája najmä v českých, maďarských alebo poľských wellness, vždy však ide o to isté 🙂

Čo je to saunový ceremoniál a ako prebieha

I keď sa v saunových ceremóniách vyvinulo viac smerov, všetky majú niečo spoločné. Pri každom saunovom ceremoniále ide o spríjemnenie saunovania. Môžete sa zúčastniť napríklad klasického relaxačného ceremoniálu, ceremoniálu spojeného s aromaterapiou, pílingom či inou starostlivosťou o pokožku, meditačného ceremoniálu alebo zábavnej saunovej show či saunového divadla. 

Každý saunový ceremoniál by mal robiť skúsený sauna majster (i keď, môže sa stať, že sa na túto úlohu podujme aj niektorý z návštevníkov sauny 🙂 ).

Ceremónie sa môžu konať v suchých aj parných saunách.

Ak ceremónia prebieha v saune s vyššou teplotou, tak sauna majster saunu pred začiatkom vyvetrá a pripraví si svoje „rekvizity“ a pomôcky.

Každý dobrý sauna majster začne ceremóniu krátkym pokecom o tom, ako bude ceremónia prebiehať, ako dlho bude trvať, aké esenciálne oleje sa budú saunou niesť, ak má pre vás pripravený nejaký píling, tak vám o ňom povie. Čoraz častejšie sú ceremónie spestrené nejakým príbehom či témou, ktorú vám sauna majster počas ceremónie vyrozpráva. Výnimkou nie je ani hudba alebo svetelné efekty, ktorý zážitok ešte zvyšujú. 

Podstata klasického saunového ceremoniálu, ktorý prebieha v suchej saune, spočíva v polievaní horúcich kameňov  saunovej pece vodou pri čom v saune výrazne stúpa vlhkosť vzduchu. Stúpajúcu vlhkosť si uvedomíte nielen vďaka efektnému zasyčaniu vody na kameňoch, ale takmer okamžite vodnú paru ucítite aj na pokožke. Voda a teda aj vodná para, je 3x viac vodivá než suchý vzduch a tak aj pri rovnakej teplote v saune budete mať pocit, že je tam o poznanie teplejšie. 

Po poliatí kameňov vodou ceremónia pokračuje rozháňaním horúceho vlhkého vzduchu smerom od pece k vám. Rozháňanie a ovievanie robí sauna majster najčastejšie pomocou uteráka. Môže ním vytvárať jemný vánok, ktorý vás len pohladí teplom, alebo vám môže uštedriť silnejšie nárazy vzduchu, ktorými vám odfúkne chladnejšiu vrstvu vzduchu, ktorú si vaše telo udržuje. Zrazu ucítite horúcu paru v plnej sile.

Techniky ovievania účastníkov ceremoniálu sú hotové umenie. Najlepší sauna majstri vyzerajú ako elegantní samuraji, ktorí majú miesto meča uterák 🙂 Na spestrenie môžu uterák zameniť za veľký vejár či vlajku. Fantázii sa medze nekladú.

Takmer už neoddeliteľnou súčasťou saunového ceremoniálu je aromaterapia. Do vody, ktorou sa polievajú kamene počas ceremoniálu, sauna majster pridá zopár kvapiek esenciálneho oleja. Ten sa na kameňoch vyparí spolu s vodou a nádherne prevonia celú saunu. Každý esenciálny olej nielen inak vonia, ale má aj iný účinok. Niektoré môžu byť relaxačné účinky, iné zasa povzbudivé. Čo je však najdôležitejšie je to, aby esenciálny olej bol prírodný a ideálne v terapeutickej kvalite. Cez prekrvenú sliznicu dýchacích ciest sa totiž ich účinok znásobuje a pokiaľ niekto leje na kamene chémiu, tak aj tá sa omnoho viac dostáva do tela, než za normálnych okolností. 

Ceremoniál sa môže niesť v znamení jednej vône alebo sa vône môžu striedať počas jednotlivých kôl ceremónie. Esencie by však mali vzájomne ladiť. 

Občas si sauna majster pre návštevníkov pripraví namiesto vedra s vodou ľad alebo snehové gule. Tie potom pokladá na horúce kamene a vlhkosť v saune opäť stúpa. 

Dĺžka ceremoniálu sa najčastejšie pohybuje medzi 10-12 minútami. 15 minút je pri vysokej vlhkosti v saune skôr výnimkou. Ceremoniál najčastejšie pozostáva z troch kôl polievania kameňov a ovievania účastníkov. Pri treťom kole je vlhkosť v saune najvyššia a horúci vlhký vzduch už môže poriadne páliť. 

Mladšia a krajšia pokožka vďaka saunovým ceremoniálom

Už samotné saunovanie pomáha k očisteniu pokožky celého tela. Najmä pokiaľ používate na masáž v saune rôzne škrabky a kefy.

Bonusom saunových ceremoniálov ale býva ešte niečo lepšie. Mnohé saunové ceremoniály sú obohatené o rôzne pílingy a „patlaničky“, ktorými efekt detského zadočka dosiahnete ešte skôr a výraznejšie 🙂 

Píling alebo vyživujúcu masku vám sauna majster rozdá počas ceremónie a vašou úlohou je ponatierať si celé telo. Pílingové zmesy pokožku pekne zbavia starých odumretých buniek a cez otvorené póry pokožky vplyvom tepla sa výživné látky vstrebávajú do pokožky ešte viac. 

Ani v oblasti pílingov a pleťových masiek v saune sa medze nekladú. Opäť však platí, že vždy by malo ísť o čisto prírodné zloženie a žiadnu chemickú žbrndu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s soľným pílingom, cukrovým pílingom, kokosovým, orechovým či kávovým pílingom. Na vyživenie je vynikajúci med. Taktiež sa môžete stretnúť aj s čokoládou, rôznymi „jedlými“ maskami – napr. roztlačeným banánom alebo kivi, olivovým olejom a pod. 

Ak ste v saune s partnerom alebo kamoškou, tak ich využite na „vzájomné vyšúrovanie“ chrbta 🙂 

V súvislosti s  maskami v saune mám pre vás jedno dôležité upozornenie: nikdy si nenatierajte v saune nič na čelo 🙂 Keď sa v saune potíte, tak maska začne rýchlo stekať aj s potom do očí, čo nie je príjemné a môže aj to poriadne štípať. 

Aj saunovanie môže byť zábava

Zdá sa vám saunovanie nudné a zdĺhavé? Tlačíte piesok v presýpacích hodinách očami a odrátavate sekundy, kedy už zo sauny odídete? (Predsa len chcete v saune vydržať aspoň chvíľu, aby to malo nejaký efekt…)

Potom je saunová show alebo saunové divadlo ako stvorené pre vás. S ceremoniálom spojeným zo zábavou vám 10 minút ubehne ako voda. 

Saunové divadlo alebo saunová show prebieha veľmi podobne ako klasický saunový ceremoniál. Rozdiel je však v tom, že sauna majster si väčšinou vyberie nejakú tému, na ktorú vám pripraví nejaké vystúpenie, počas ktorého stihne polievať kamene aj vás ovievať. Počas saunového divadla je sauna majster oblečený v nejakom kostýme a môže si priniesť aj mnohé ďalšie rekvizity, ktoré mu v divadle pomôžu. Počas ceremónie môžu tancovať aj spievať.

Saunové divadlá a show sú často interaktívne s obecenstvom v saune a tak vás môže sauna majster vyzvať, aby ste s ním opakovali napríklad nejaký pokrik, heslo či gesto 🙂 My sme sa tak v saune ocitli napríklad v boji o Tróju či v Tisíc a jednej noci, keď nás v saune ovievala Šeherezáda. 

Meditačné a relaxačné ceremoniály

Proti gustu žiaden dišputát. niekomu vyhovuje skôr zábavná forma saunovania, iný zasa preferuje pokoj a relax.

Ja patrím do tej druhej skupiny a preto oveľa zaujímavejšie sú pre mňa relaxačné či meditačné ceremoniály, ktoré sú spojené napríklad s muzikoterapiou. Ľúbivé uvoľňujúce tóny môže sauna majster vytvárať rôznymi hudobnými nástrojmi, napríklad tibetskými miskami, gongom, kalimbou a pod. Všetko závisí od zručností sauna majstra 🙂 

Tipy, ako si ceremoniál užiť na maximum

Aby ste si saunový ceremoniál mohli naozaj naplno vychutnať a užiť, mám pre vás pár tipov, ktoré vám v tm pomôžu.

  • Prvým a základným pravidlom, je že pred začiatkom saunového ceremoniálu by ste mali byť oddýchnutí a ochladení po predchádzajúcich cykloch v saune (Ak si potrebujete ujasniť, ako sa saunovať správne, tu je pre vás prirpavený e-book zdarma, v ktorom sa všetko dozviete).Znamená to, že rozhodne by ste nemali byť  v saune 5 minút pred začiatkom, prípadne prebehnúť zo sauny do sauny na ceremoniál bez ochladenia a odpočinku.
  • Vaše telo by bez ochladenia a oddychu bolo zbytočne prehriate a pravdepodobne by ste v saune nevydržali počas celého ceremoniálu. Po príchode do wellness si teda najskôr pozrite časy, kedy sa ceremoniály konajú, aby ste si vedeli všetko patrične zariadiť 🙂 
  • Aj počas saunového ceremoniálu platia zásady zdravého saunovania. Základom je podložiť si plachtu pod celé telo aj pod chodidlá. Ak je súčasťou aj nejaký píling alebo maska, tak plachtou čo najlepšie pozakrývajte aj opierky či obklad aby ste ním zbytočne nezašpinili všetko naokolo. 
  • Počas ceremoniálov býva sauna vyťažená na maximum do posledného miestečka. Buďte, prosím ohľaduplní aj k ostatným účastníkom a sadnite si tak, aby sa do sauny zmestilo čo najviac ľudí. (Samozrejme, pokiaľ sauna nie je natrieskaná a máte dostatok miesta, môžete si aj ľahnúť či sadnúť s nohami na jednej úrovni so zadkom 🙂 ) 
  • Ak nie ste vyrtvalý saunér, tak si na ceremoniál vyberajte skôr nižšie stupne lavičiek. Ak sa zvyčajne saunujete napr. na druhom stupienku, tak počas ceremoniálu si sadnite na prvý. Ako už viete, polievaním kameňov vodou vzniká v saune obrovské množstvo pary, ktorá pocit tepla rýchlo znásobuje. A na najvyšších stupňoch pod stropom je teplota najvyššia. Rozdiel medzi prvou a treťou úrovňou lavičiek v saune je obrovský. Najvyššie lavice prenechajte ostrieľaným matadorom. 
  • Parné nárazy horúcim vlhkým vzduchom môžu občas doslova páliť, najmä na tvári. Pred priamym parným nárazom si teda môžete vytvoriť ochranný štít dlaňami pred tvárou.
  • Ak je pre vás pálenie nepríjemné alebo cítite, že už máte dosť, tak so sauny radšej odíďte, i keď by to malo byť po prvom kole liatia vody na pec. Keď už saunu opustíte, tak počas daného ceremoniálu sa do sauny už nevracajte. 
  • Sauna, v ktorej prebieha ceremoniál, býva zväčša z vonkajšej strany označená ceduľkou, ktorá o tom informuje. Ak ste nestihli prísť na začiatok, tak v priebehu ceremónie do sauny takisto už nevchádzajte. 
  • Po skončení ceremónie si dajte najprv sprchu a až potom sa ochlaďte v studenom bazéniku. Doprajte svojmu telu oddych pred ďalším kolom v saune. Viac o správnom postupe saunovania sa dočítate v tomto e-booku ›››

Tipy na wellness, kde si môžete ceremoniál užiť

Saunové ceremoniály sú na Slovensku pomerne novým spestrením wellness v našej krajine. Oveľa väčšiu tradíciu majú napríklad v Poľsku, Maďarsku alebo v Česku. O to viac pozitívna správa je, že wellness, v ktorých si môžete ceremoniál dopriať aj u nás, stále pribúda. 

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info