MILUJEME WELLNESS

Zo zákulisia saunových ceremoniálov – rozhovor s Petrom Lassu

saunove ceremonialy sai wellness senec - Peter lassu

saunove ceremonialy sai wellness senec - Peter lassu

Ceremoniály na Slovensku majú naozaj veľmi krátku tradíciu.

Dalo by sa povedať, že do slovenských wellnessov dorazili len pred pár mesiacmi. A práve vďaka tebe, Peter, dorazili aj do seneckého Sai wellness. Ale začnime pekne od začiatku 🙂

Nie každý totiž vie, čo to vlastne ten saunový ceremoniál je. Môžeš teda v krátkosti povedať, čo návštevníkov na takom saunovom ceremoniáli čaká a neminie?

– Saunový ceremoniál je druh zážitkového saunovania a zároveň edukácia zákazníkov vo wellnesse. V našom Sai wellness sa snažíme zákazníkov viesť k správnemu a zdravému saunovaniu a ceremoniály sú zábavno náučnou formou ako vysvetliť ľuďom, prečo treba dodržiavať hygienické zásady v saune a aký je správny cyklus saunovania.

Saunový ceremoniál trvá 10min. Základom je polievanie saunových kameňov vodou a esenciálnymi olejmi, ktoré slúžia na inhaláciu. Voda z kameňov sa začne odparovať, čím vzniká v saune vyššia vlhkosť vzduchu. Horúci vzduch následne rozvírim froté uterákom do celej miestnosti sauny a nakoniec prevádzam tzv.parné nárazy na každého saunujúceho, vďaka ktorým zákazníci pocítia teplo a silu sauny oveľa intenzívnejšie. Tento proces zopakujem tri až štyri krát.

Zážitkom je ceremoniál preto, že je sprevádzaný krátkym dejom, hudbou, meditáciou, pílingami tela, ochutnávkou. Niektoré ceremónie sa nesú v duchu saunového divadla, kedy sa prezlečiem do kostýmu, napríklad Kráľa Leonidasa, barmana alebo Indiana Johnsa, na polievanie piecky vtedy používam rozne rekvizity a do samotného deja zapájam aj zákazníkov.

Vieme o tebe, že sa práci saunového ceremoniára nevenuješ príliš dlho, myslím že tak 5-6 mesiacov (no ide ti to naozaj výborne 🙂 ). Ako si sa k takejto práci vlastne dostal? Bol to tvoj splnený sen alebo si len našiel niekde inzerát na „pracovnú ponuku“ a tak si sa prihlásil a začal trénovať?

– Presne je to 8 mesiacov 🙂 Dá sa povedať, že som mal tak trochu šťastie. Pracoval som ako plavčík v Aquaparku v Senci a v Sai wellness máme šikovnú manažérku, sl. Marenčákovú, ktorá prišla s touto myšlienkou. Oslovila ma počas mojej obedňajšej prestávky so slovami, či som so svojou pracovnou pozíciou spokojný a či by som nechcel vyskúšať niečo nové. Povedala mi o svojich plánoch, a o tom ako vo svete bežne prevádzkujú saunové ceremoniály vo všetkých lepších wellnessoch. Vedela si ma živo predstaviť v úlohe sauna majstra a rozprávala o tom s takým nadšením, že som nemohol povedať nie.

Dnes som šťastný, že oslovila práve mňa, a že môžem byť súčasťou úžasného projektu, na ktorom spoločne pracujeme ako jeden tým.

Kedy si sa o saunových ceremoniáloch dozvedel a vyskúšal si ich ako divák po prvý krát?

– Práve vtedy keď ma oslovila slečna Janka aj s novou pracovnou ponukou. Začiatkom minulého roka.

Práca saunového ceremoniára je naozaj veľmi náročná a to najmä po fyzickej stránke. My máme dosť už len ako účastníci, nie to ešte, že by sme tam mali mávať uterákom na ostatných. Čo je pre teba, ako ceremoniára, najťažšie?

– Začiatky boli náročné, je to veľká fyzická záťaž na organizmus. Kým nás /mňa a moju kolegyňu/ Janka pustila do sauny, prešli sme niekoľko mesačnou prípravou – nastavenie životosprávy a denno denné saunovanie sa v 100° fínskej saune, aby si naše telá zvykli na prehrievanie organizmu. Museli sme chodiť do práce niekoľko hodín pred otvorením prevádzky, aby sme mohli trénovať mávanie uterákmi priamo v saune a zvykli si na fyzickú záťaž, aby sme počas prevedenia ceremoniálu neodišli zo sauny úplne zničení.

Najťažšie pre mňa bolo spojiť mávanie, správne dýchanie a do toho rozprávanie a samotné vystupovanie v saune. Počas ceremónie je v saune 85 až 90 stupňov, hýbať sa a zároveň pri tom niečo rozprávať, keď vám hneď vyschne v ústach a vy sa nemôžete napiť je celkom masaker:)

Vieme, že urobiť kvalitný saunový ceremoniál nie len tak. Možno sa to nezdá, ale ovievanie a krútenie uterákom je určite náročné. Máš nejaký špeciálny tréning, ktorý ako saunový ceremoniár dodržuješ, aby si vôbec vydržal ovievať v takej horúčave ostatných? Aké špeciálne cvičenia, okrem techník práce s uterákom, trénuješ?

– Ako som už spomenul, je to celkové nastavenie denného režimu a zmena životosprávy. Denne pijem 3 až 4l vody a bilinkové čaje, jem veľa ovocia a zeleniny, potrebujem pravidelný spánok a dostatok času na regeneráciu. Okrem toho, že trénujeme neustále nové techniky mávania, veľa športujem. Chodím behať a venujem sa fitness.

Ako dlho si trénoval, kým si sa odhodlal urobiť prvý verejný saunový ceremoniál?

– Skoro tri mesiace.

Ako sme už spomínali, kvalitný ceremoniál si okrem iného vyžaduje aj natrénovanie rôznych techník krútenia a ovievania uterákom. Koľko takýchto techník asi existuje? Vymýšľa si ich každý ceremoniár sám, alebo sú nejaké predpísané „povinné jazdy“ ? Absolvoval si na to nejaký špeciálny kurz, alebo trénuješ všetko sám?

– Absolvovali sme špeciálny kurz v Čechách a Poľsku, tiež si nás na starosť zobrali Rakúsky sauna majstri. Základných techník mávania je zhruba 20. Keď ich ovládate, je to už na vašej kreativite, čo vymyslíte a či sa so svojím konw how podelíte:) Veľkou inšpiráciou sú pre mňa súťaže v saunových ceremoniáloch. Hlavne preto, že tam stretnete sauna majstrov z celého sveta. Ľudia sú úžasní, vymieňame si vzájomné skúsenosti a tí skúsenejší vždy ochotne poradia nováčikom.

saunove ceremonialy sai wellness

V Sai wellness sme už zažili aj tvoj divadelný ceremoniál ako trójski bojovníci 🙂 Bolo to naozaj super 🙂 Čo je najťažšie na takomto divadelnom ceremoniáli? Podľa čoho si vyberáš tému takéhoto ceremoniálu?

– Tému si vyberám podľa toho, na čo má náladu moje srdce. Dostanem múzu a svoj nápad prejdem so šéfkou. Vždy mi pomože ceremoniál dotiahnuť do dokonalosti. Spravíme scenár, text od A po Z. Namixujeme hudbu, zháňame tie správne esencie, vymyslíme kostým.

Je super, že aj ostatné kolegyne mi pomáhajú a každý z wellnessu do ceremoniálu niečo prinesie. Najťažšie je natrénovať si ceremoniál tak, aby Vám ho ľudia v saune uverili. Niekedy sa cítim pri skúškach ako na filmovaní. Celý náš tím si posadá do sauny a ja pred nimi nacvičujem, do toho Janka zakričí STOP a každý povie čo treba viac precítiť, kde ubrať kde pridať, ako nastaviť tón hlasu, kedy zmeniť osvetlenie, a to celé sa opakuje znovu a znovu kým konečne všetci kolegovia nezatlieskajú 🙂

Vieme, že si sa zúčastnil dokonca aj majstrovstiev v saunových ceremoniáloch? Môžeš nám o tom niečo prezradiť? Podarilo sa ti na nich zabodovať? A čo všetko sa vlastne na takýchto majstrovstvách hodnotí?

– Sauna Fest 2015 bola kvalifikačná súťaž na majstrovstvá sveta SAUNA VM. Tie sa ešte len uskutočnia, koncom októbra 2015.  Takže či na nich zabodujem uvidíme. Nejde však o víťazstvo, ale o to, že som sa dostal medzi tých najlepších. Opať spoznám nových ľudí, budú tam úplný profíci z tohto oboru, ktorí sa už ceremóniam venujú niekoľko rokov a každou sezónou prinášajú na súťaže niečo nové. Je to taká mega prehliadka saunových ceremónií.

 Za rozhovor ďakujeme Petrovi Lassu, saunovému ceremoniárovi v Sai wellness v Senci

Zažili ste už nejaký saunový ceremoniál, či už v Sai wellness alebo niekde inde? Bol to pre vás zážitok a spríjemnenie saunovania? Napíšte nám o tom do komentárov 🙂

Potrebujete vypadnúť a oddýchnuť si? Nájdite si skvelé miesto pre relax:



Booking.com

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info