Tento web je na predaj. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.

Keď pôjdete z Balatonu, tu sa musíte zastaviť! Najväčšie termálne kúpele v Európe – Héviz

24.7. 2014Zuzka27300x1

Termálne kúpele Hevíz

Vybrali sme sa na predĺžený víkend na Balaton. Nebolo tam blato (ako som si myslela, keď som bola malá), ale tá voda sa nám tak či tak nepozdávala a väčšinu dovolenky sme strávili na loďke.

Hevízske jazero  (asi 6 km vzdialené od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu) sme mali po ceste domov, takže dodatočný wellness plán v kúpeľoch bol jasný.

Mestečko Hevíz nás hneď po príchode očarilo svojou kúpeľnou architektúrou, prírodným prostredím a zeleňou.

Čím viac sme sa približovali ku termálnemu komplexu, tým viac sme to cítili. 🙂 Dobrý termál  proste vždy “voní”.

Neobyčajné kúpele Hevíz

Teplo, teplo, teplúčko… Maďarské liečivé jazero Hevíz (inak v preklade teplý prameň) je ževraj svetovým teplovodným unikátom, pretože voda v ňom je ohrievaná geotermálnou energiou a jej teplota dosahuje v lete 30-35°C, a ani v zime neklesá pod 22°C.

Termálne jazero Hevíz

Môžem potvrdiť, že ide naozaj o teplú vodu, z ktorej sa parilo, čo som ako alergička ocenila, pretože vzduch tam bol krásne prečistený.

Jazero má plochu 47 000 m2 a hlboké je až 38 m. Áno, ešte raz, 38 metrov. Tento fakt o hĺbke nám vyrazil dych a veruže sme mali rešpekt.

Aj keď voda nadnášala vďaka vyvierajúcemu prameňu a ja som sa pre istotu vždy prilepila na vodné zábradlie, ktorých tam bolo všade dosť, nabudúce budem vedieť a to odporúčam aj vám, že si mám zbaliť do kufra okrem plaviek aj nafukovacie plávacie koleso alebo rukávniky. 🙂

Inak sa pri plávaní namakáte ako v bani.

Ďalšou zaujímavosťou pre floristov, ale aj nefloristov, bolo množstvo tmavozelených listov lekna s bielo-fialovými kvetmi na hladine. Zachytiť túto nádheru by vyšlo na samostatný album. Aj v logu Hotela Spa Hevíz nájdete práve príznačný rozkvitnutý lotos.

Vstup k jazeru na 3 hodiny nás vyšiel niečo okolo 7€. V cene bolo aj plávanie pomedzi už spomínané lekná a to je zážitok pre každú romantickú dušu. 🙂 Čo ukrývalo jazero 38 metrov pod hladinou, nad tým som sa radšej nezamýšľala. Zostala som v tomto romantickom naladení.

Kúpeľné zdravie

Termálne jazero Hevíz - jazerné kvety

Maďarsko je vo svete pojem, čo sa týka termálnych a liečivých kúpeľov.  Prednedávnom sme o liečebných kúpeľoch HungaroSpa publikovali recenziu. Pokiaľ ste zatiaľ nenavštívili ani jedno zo spomenutých miest, je najvyšší čas. My sami sme ešte len na začiatku cesty nášho bádania a objavovania maďarských blahodárne pôsobiacich prameňov.

Existuje celý zoznam toho, na čo všetko termálna voda v Hevíze pomáha. Nebudem zachádzať do detailov, v každom prípade sa v organizme prostredníctvom kúpeľnej kúry aktivujú mnohé ozdravné procesy a budete sa cítiť skvelo.

Vynikajúce účinky vody sme preukázateľne pocítili aj my. Pre mňa bola para prirodzeným inhalátorom a skutočne sa mi dýchalo oveľa lepšie. Nehovoriac o ľahkom pocite pri chôdzi po plávaní.

Kúpanie v Hevíze sa odporúča na 30 minút a potom si treba dopriať krátku pauzu a ísť sa zrelaxovať napríklad na lehátko.

K tomu všetkého sa tu aj športuje

Keďže žijeme aktívnym životom, potešil nás športový areál pri vodných bazénoch. Zopár zdvihov, klikov, poskokov prišlo naozaj vhod a za toto má u mňa Hevíz obrovské plus.

Termálne jazero Hevíz - Fitpark

Prechádzka po udržiavanom komplexe bola štúdiom prírodného sveta a kde mi padol zrak, tam niečo kvitlo a rašilo sa (odvodené od slova rašelina 🙂 ).

Slovenčinu sme tu takmer nepočuli. Zato Rusom sa Chevíz veľmi páčil. 🙂

Výlet na Balatone bol samostatná kapitola, ktorú dokonale zakončilo prírodné spa v Hevíze a my máme na čo s priateľmi  spomínať.

Nabití “hevíznou” energiou a so slovami: “Máme vás, máme nás, v Hevíze zas” sme sa porúčali naspäť 200km do Bratislavy.

Keďže sme tentokrát nevyskúšali ani sauny ani wellness vnútri komplexu, v diári treba pohľadať termín, kedy to napravíme. Je otvorené celoročne, a to je dobrý predpoklad, že sa tam možno raz stretneme.

Plusy kúpeľov Hevíz:

 • Výnimočné kúpanie v termálnom prameni, ktorý vyviera z 38 metrovej hĺbky
 • Liečivá voda
 • Športový areál so zariadením na cvičenie
 • Dobrá cena
 • Krásne prostredie – záhrady, kvety, rastlinstvo, malé jazierka s mostíkmi
 • Možnosť prechádzania sa a stratenia sa v úžasnom priestranstve

Mínusy kúpeľov Hevíz:

 • Unisex prezliekárne
 • Priemerný vek cca 50+
 • Preplnené
 • Odpudzujúce toalety
 • Hĺbka 38 metrov nie je vhodná pre deti
 • Termálny smrad 🙂

Náš názor na Termálne jazero Hevíz:

Pre niekoho môže byť Hevíz záležitosť jednej návštevy. Dá sa to pochopiť, pretože aj ja som bola donedávna jednou z tých, ktorí “vajcovkovým lázňam” príliš neholdovali a vkročiť do 38 metrového  jazera s typickou vôňou by ma zaručene nelákalo.  Záujem o kúpele prišiel s vekom a informáciami, ktoré si človek “čekne”, keď sa rozhodne, že chce niečo pre seba urobiť. Bavíme sa tu o prevencii. A to je dôvod prečo som v tom jazere bola pekne krásne ponorená až po uši a pokiaľ sa chystáte do Maďarska, alebo “len” na Balaton, dajte si aj vy zástavku v Hevíze a ponorte sa tiež.

Celkové hodnotenie Kúpeľov Heviz v Maďarsku

Čistota: * * * * *
Ochota personálu: * * * *
Príjemnosť prostredia: * * * * *
Možnosť športového vyžitia a zábavy: * * * * *
Pomer cena/služby: * * * * *
Celkovo: * * * * *

Pochváľte sa dole v komentároch, v akých termálnych kúpaliskách ste sa boli kúpať  Vy. Chodievate do termálnych kúpalísk do Maďarska? Boli ste už v Hevíze?

Strávte víkend v týchto krásnych kúpeľoch. Ubytovanie nájdete tu:Booking.com

Mojím snom je vyskúšať všetky wellness slasti na svete. A keď ich budem skúšať, vždy vám o tom dám vedieť, aby vám nič neuniklo. :) Pozývam vás aj na môj blog www.zuzkabuska.sk.
Booking.com
Komentáre
 1. maria píše:

  Vratili sme sa pred par dnami, boli sme uz piatykrat..to snad hovori za vsetko..radi sa sem vraciame, nemam ziadne vyhrady..snad len pribudajuci ruski, hlucni turisti…

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.