Tento web je na predaj. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.

Bezplavková zóna vo wellness – nudizmus alebo nevyhnutnosť?

13.5. 2014Denisa46387x19

 

V poslednej dobe nám pribúda čoraz viac otázok na bezplavkovú zónu. Aj keď už samotný názov naznačuje, že plavky asi v takejto zóne môžete pokojne nechať doma, myslím, že bude dobré si objasniť, čo sa vlastne v takejto zóne robí a nosí.

Ale poďme pekne od začiatku.

bezplavkova zona wellness

Kde sa môžete stretnúť s bezplavkovou zónou?

Okrem vychýrených aj tajných nudapláží sa s bezplavkovou zónou môžete stretnúť aj v dobrých wellness centrách.

Áno, dobre čítate – v dobrých wellness centrách.

Pýtate sa prečo v dobrých?

Dobrých práve z jedného dôvodu a to že prevádzkarovi záleží na vašom zdraví, dodržiavaní správnych zásad saunovania a samozrejme hygiene.

Plavky v saune totiž môžu narobiť namiesto osohu zo saunovania poriadnu šarapatu vám aj vašim spolusaunujúcim.  O tom, prečo plavky do wellnessu nepatria, sme už aj na tomto blogu popísali hory doly, články aj e-book, avšak opakovanie je matka múdrosti a cítim, že v tejto téme toho opakovania nie je nikdy dosť.

Plavky sú vyrábané z čisto syntetických materiálov. Tak ako všetky umelé materiály, tak aj tie, z ktorých sa vyrábajú plavky, majú určité hranice a kritériá, pri ktorých sa začnú meniť ich vlastnosti a uvoľňovať sa rôzne chemikálie. Práve jedným z týchto kritérií je aj teplota, pri ktorej sa začínajú uvoľňovať z plaviek rakovinotvorné látky.

Plavky zo štandardných materiálov sú primárne stavané na teplotu do 45°C. Všetko čo je nad, prispieva k uvoľňovaniu spomínaného karcinogénneho sajrajtu. Možno si vravíte, je tam toho, veď sa osprchujem, plavky vychladnú a všetko je v pohode. Bohužaiľ či chválabohu, musím Vás vyviesť z omylu.

Problém sa pri uvoľňovaní škodlivín z plaviek znásobuje, keď si v plavkách lebedíte v saune a začnete sa potiť. Pri potení sa póry pokožky doširoka otvoria a práve cez tieto póry sa do tela dostávajú karcinogény. Okrem toho sa škodliviny uvoľňujú aj do ovzdušia a tak ich v saune často krát inhaluje celá skupinka saunárov. 

Ďalšou častou zaujímavou situáciou je, keď si takéto vypotené plavky návštevníci sauny idú vyprať rovno do vírivky. Plavky sa vo vode skutočne prepláchnu, ale škodliviny sa neuvoľnia nikde inde, ako do vody, v ktorej máte naďalej otvorené póry vplyvom príjemnej teploty vody. Takto si človek dopraje ďalšiu dávku parádnych sračiek. Čo je však horšie, že nie len sebe, ale všetkým, ktorí prídu relaxovať po ňom. Ale teraz sa už vráťme k téme.

Čo sa nosí v bezplavkovej zóne?

Ako som už hovorila, tak v takejto zóne na plavky zabudnite. Aj keď nie ste práve členom spolku naturistov, tak nevešajte hlavu. Ani v bezplavkovej zóne nemusíte byť úplne nahí.

Vo wellnessoch, v ktorých je vstup v plavkách zakázaný, vždy dostanete hlavnú pomôcku na saunovanie – plachtu. Táto Vám slúži nie len na zahalenie tela, ak máte ostych premávať sa pred ostatnými v Evinom či Adamovom rúchu, ale hlavne na dodržiavanie hygieny.

V saune by ste totiž mali mať plachtu podostlanú pod celým povrchom tela, aby po vás v saune nezostala nehygienická kaluž potu. Drevená lavica s mokrými fľakmi predchodcov je príťažlivá asi ako skysnutá polievka. Neviem ako vám, ale mne sa do mláky potu teda uvelebiť nikdy nechce.

Bzeplavková zóna – ako vojsť do vírivky?

Saunovanie sa dá ako tak zvládnuť, plachtou sa dá čo to zakryť a do sprchy sa tiež dá vraziť úplne do kútika, tak aby na nás nikto nevidel. Čo však robiť, keď vírivka vo wellnesse vyzerá tak lákavo a vaše telo dychtí po odpočinku vo víre bubliniek? Ísť či neísť do vírivky v plachte? To je otázka!

Do vírivky sa v plachte zásadne nechodí! Najlogickejšie zdôvodnenie, aké vám môžem dať je, že vírivka nie je práčka. Aj keď si po saune dáte sprchu a pot z tela zmyjete, väčšina vylúčených telesných látok sa aj tak vsiakne do plachty. A keď takto „obohatenú“ plachtu potom vymáčate vo vírivke, tak sa z vody v nej potom stáva pekný potný odvar. Nie veľmi príjemná predstava, však?

No a ako teda do vírivky vojsť?

Keď si  chcete v bezplavkovej zóne vychutnávať  vírivkové slasti a nie ste z klubu naturistov, tak máte tri možnosti:

Prvou možnosťou je, že naberiete odvahu, vystúpiť zo zóny komfortu a vojsť do vírivky nahí, aj keď viete, že vo wellnesse nie ste sami a je vysoká pravdepodobnosť, že niektorý z návštevníkov zahliadne kúsok vášho bieleho zadku.

Druhou možnosťou je, že si vyčkáte na príležitosť, kedy bude výhľad na vás minimálny a ostatní návštevníci budú zalezení  niekde v saunách. Pozor však, aby ste takto neprečkali celú návštevu wellnessu a to najmä vo frekventovanejších wellness centrách :).

No a treťou, poslednou variantou je, že si necháte na relax v bublinkách zájsť chuť. Túto variantu odporúčam najmenej, pretože oddych vo vírivke len tak naostro je v celku príjemný :). Určite stojí za to, prekonať ostych a nejako už len do tej vírivky bez plaviek vkĺznuť :).

Vo svete aj v okolitých krajinách je nahota v saunách a wellnessoch úplne normálna vec. Ľudia sa tam premávajú na naháča ako by sa nechumelilo a nikto sa nad tým vôbec nepozastavuje. Musíme povedať, že my, Slováci, sme v tomto stále veľmi konzervatívni a väčšina z nás má problém byť vo wellnesse bez plaviek v plachte a nie to ešte nahí. Je však len otázkou času, kedy aj k nám takáto nahá kultúra saunovania dorazí. Koniec koncov, nahé saunovanie prispieva k nášmu zdraviu a o to predsa v saune ide!

Uprednostňujete wellnessy s bezplavkovou zónou? Ako sa v takýchto wellnessoch cíte? Napíšte nám vaše zážitky do komentárov pod článkom 🙂


Booking.com

K wellnessu som pričuchla pred pár rokmi. Najprv to boli sporadické návštevy, ktoré sa postupne stávali čoraz častejšími. Dnes je pre mňa wellness najlepšou odmenou a aj najväčším koníčkom :)
Booking.com
Komentáre
 1. Hkatka píše:

  Zo zasady sa vzdy saunujem naha a nikdy som nemala pocit, ze by ma niekto oplzlo ocumoval. Musim podotknut, ze som obycajne z dam naha sama. Obycajne su vsetky zahalene v plachte, no mne proste plachta sluzi len na to, aby som sa na nu pohodlne uvelebila a nechala poriadne vypotit vsetky casti tela. Pouzivam jedine saunovaci klobucik, aby sa mi neznicili vlasy a aby mi v saune bolo prijemne. Mile damy, nase polovicky v saune maju sexualitu uplne na haku a venuju sa vypoteniu, ochladeniu a relaxacii. Radi sa porozpravaju, pozdielaju dojmy v priatelskej dimenzii, no s chlipnikom som sa v saune naozaj nestretla. Nie je dovod hanbit sa. A nezabudajme, nech nase tela vyzeraju akokolvek, sluzia nam obycajne vyborne. A je nacase, aby sme im venovali patricnu pozornost, mali ich radi a dopriali im, co si naozaj zasluzia…. Pani s nahotou problem nemaju. Je nacase, aby sme si aj my zacali vazit svoje telo a dopriali mu to, co potrebuje. Dufam, ze aj u nas na Slovensku damy naberu odvahu (a hlavne sebavedomie) a budeme sa saunovat nahe. V zahranici s tym nikto problem nema.

  • Denisa píše:

   Katka, ďakujem za super komentár, verím, že mnohé dámy inšpiruje a saunovanie bude zase o čosi zdravšie a pohodovejšie 🙂

  • Karci píše:

   Pravdou je, že každý člověk by měl mít možnost volby, tím by ale ostatním upírat jejich práva. Jestliže má člověk rád bezplavkový wellness, ať si tam chodí, jestli to někdo nerad, měl by si najít takový, kde mu to bude umožněno, ale opakuju, neměl tím nikoho omezovat na jeho právech a chtích.
   Nejlíp je vyzkoušet a porovnat oba způsoby, jak jsem to měl možnost i já a volba pak nakonec byla úplně jasná. Bez a bylo to včetně stějně jasného názoru mé lepší polovičky. Tak dobré rozhodování

   • Zuzana Sopúchová píše:

    No to ešte nejaký čas potrvá, kým aj u nás na Slovensku sa bude saunovať len na holo, my sme oproti takým Nemcom dosť hanblivý národ … Katka, a ako by sme tú odvahu na saunovanie naholo mali nabrať?

  • Karci píše:

   Supr koment, naprosto souhlasím, na našich tělech není nic jiného, než na těch druhých

  • lubomir píše:

   Konečne jedna normalna žena.

  • Juraj píše:

   Výbrone Hkatka. Bodaj by bolo takýchto ľudí ako ste Vy v saunách čo najviac.

 2. Evka píše:

  Nerozumiem prečo sa chce niekto silou mocou saunovat, keď mu to viac uškodí ako pomôže.

 3. Anna píše:

  Sauna bez plaviek v plachte je samozrejmosť a nebude nikto namietať. “Dobré” wellness nezakazuje vstup v plavkách do jacuzzi. Potom prosím, nech každý naháč sa preukáže potvrdením od príslušného lekára, že je zdravý . Ak ma slúžiť pobyt na relax a nie stres, tak nebudeme nútiť každého vystavovať svoje intímne partie. Robí sa to v iných podnikoch a tie sú ale iného charakteru.

  • Juraj píše:

   Anna, potom nech aj každý “textilák” predloží doklad o tom, že plavky v ktorých vstupuje do jacuzzi sú nezávadné a vhdoné na saunovanie. Dúfam že na ľudí s takým názorom ako máte Vy v saune stretnem čo najmenej.

 4. Vlado píše:

  Preco bez plaviek? Predpokladam ze hlavne na hoteloch si ludia plavky neperu (jedine ak tak v rukach) a ked takto na 2.-3. den dojdu do sauny, tak je to citit aj po osprchovani. Bezplavkova zona to isti.
  Ale hlavne bezplavkova sauna sa nerovna povinnost behat tam na Adama (Evu). Vsade davaju plachtu s ktorou sa da zvycajne pohodlne zakryt a vo vela wellness su aj sprchy pekne oddelene.

 5. Soen píše:

  A za čo sa to vlastne máme nahí hanbiť? V princípe sme všetci rovnakí, detaily sú okato zanedbateľné. Počas rokov pomerne frekventovaného saunovania permanentne pociťujem voči nahote jemnejšieho pohlavia akurát tak hlbšiu úctu, tesnejšiu ľudskú blízkosť, spolupatričnosť. V najrôznejších formách, tvaroch, proporciách mi pripadá rovnako samozrejmá ako rozdiely v črtách tvári. A tie si ani najväčšie hanblivky našich kultúr nezahaľujú. Byť nahí medzi nahými je povznášajúce, sexualita sa decentne vytráca, rozplýva v pare a teple. Pár hodín však trvá, kým sa psychika na ten level dostane.

 6. KuKo píše:

  Najnovší zážitok z Aquacity Poprad. Novo prerobený Wellness Fire and Ice je na pohľad nadherny ale debilitu ľudí tým nezaprieme. V saunovej časti ak niekto nerešpektuje nariadenie že saunovanie v plavkách je zakázane a jebne si na vrch plaviek plachtu je idiotizmus. No v spodnej časti centra kde je voda, virivka oddychovky či infra sauny pohybovať sa v celotelových plavkách ženy a muži v šortkách až po kolená kde 80% ostatných su naháči a nie je im to stupídne je Slovenský unikát. Keď nechcem a neviem čo sa patrí tak tam do prdele nechodím. Pri vstupe to majú jasne vysvetlené, ale tak asi čítanie písmenok nie je ich silnou stránkou už zo školy. Je zaujímavé že poľským turistom či už mladým či už starším (20 – 50 – 70 rokov nerobí žiaden problém byť bez plaviek a považujú to za prirodzené, zatiaľ čo puritánsky Slováci nad tým krútia hlavou. Zobuďte sa ….. A využívajte si tieto termall parky v bazénoch a vonkajších prístupných častiach a nie prosím vo wellnese kde platía isté zásady od nepamäti a Vás tam človek nevidí ani v jednej saune ale vycapíte sa na 3 hodiny do vírivky ako ropucha na prameni, zaberáte priestor skutočne wellnesujúcim sa a komentujete dianie okolo seba ak tam ľudia pobehujú bez plaviek. Vám by patril tak pohár vody do hlavy na prebudenie.

 7. Matko píše:

  Som naturista a preto nahotu vnímam úplne prirodzne. S partnerkou wellnes navštevujeme pravidelne a naozaj sme už zažili všeličo. Aj kupajucich sa mužov vo vírivke zahalenych plachte… Nech nám prepáčia, od smiechu sme sa púčili. Väčšinou v saune je nahá iba moja partnerka ostatné ženy zahalene v plachtach ako moslimovia. Naozaj sa netreba hambit milé dámy, nech už ktokolvek a akokoľvek vyzerá sme si rovni. A sexuálne správanie nikto nerieši….

 8. coco píše:

  Zaujímavé, ako sa karta obrátila. Tak ako niekedy bolo nemožné, aby bolo ženám vidno členky, tak teraz je úplne “normálne” behať nahý. Čo tak nejaký zlatý stred? Bolo by super, ak by sme rešpektovali aj prirodzenú ľudskú hanblivosť. Do vírivky vojsť s plachtou je hlúposť, ale prečo by sme mali prirodzený ostych úplne hodiť za hlavu nechápem. To môžeme chodiť nahí potom aj po ulici, veď sme všetci rovnakí – či sú azda welnessáci iní ľudia ??
  P.S. Welness mám veľmi rada a vychutnám si ho aj s plachtou.

 9. Jan píše:

  Nuž nedá mi napísať, čo som zažil tento týždeň v hotelovej bezplavkovej saune… V polo sede – v polo ľahu som driemal sám v saune. Po chvíľke som si všimol, že nejaká partia v plavkách nakúka cez okienko, tak som sa ledabolo prikryl. O chvíľku prišla recepčná, ktorá tlmočila sťažnosť – pohoršenie ľudí v plavkách, že som holý… Na to som ja povedal, že porušujú saunový poriadok, keď sú v plavkách. S veľkou nevôľou ostentatívne odišli preč a nastalo utíšenie veľké… Je smutné, že poniektorí ľudia nie sú spokojní so svojim telom a hanbia sa za to. Následne sa hanbia i za iných a odsudzujú ich za nahotu a prskajú ako kocúr do pliev…

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.