Tento web je na predaj. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.

Ako dosiahnuť lepšie účinky zo saunovania

21.11. 2012Denisa3196x0

Blahodarné účinky saunovania sú všeobecne známe. Práve kvôli nim podstupujeme saunové kúpele a všetky činnosti, ktoré s nimi súvisia. Avšak ako dosiahnuť, aby tieto priaznivé účinky boli maximálne a dlhodobé?

Dostatok času je polovica úspechu

Všetci to poznáme: časový stres a zhon z každodenných povinností nás niekedy privádza do šialenstva. Fráza „nemám čas“ rezonuje v našom slovníku čoraz viac a tak sa snažíme skrátiť všetky povinné činnosti na minimálny čas, aby sme ich stihli maximálny počet.

Girl in sauna

Tento prístup je pri saunovaní úplne nevhodný.  Nejde pri tom o dĺžku pobytu v saune, ale o čas vyhradený pre relax medzi jednotlivými cyklami potenia a ochladenia. Po každom cykle je potrebné si aspoň 15-20 minút oddýchnuť, najlepšie po ležiačky (zásady správneho saunovania nájdete tu), takže pri troch cykloch v saune a oddychu by ste si na saunovanie mali vyhradiť  aspoň 1,5-2 h.

Ak je to aspoň trochu možné, predĺžte si relax aspoň o 1-2 hodiny alebo o toľko, o koľko vám bude chutiť. Nie je potrebné zvyšovať počet  saunovacích cyklov. Zoberte si knihu alebo časopis, drobné občerstvenie v podobe ovocia, započúvajte sa do relaxačnej hudby a oddychujte. Pravdepodobne po chvíli ucítite, ako vám oťažievajú viečka a upadnete do hlbokého výdatného spánku, po ktorom sa budete cítiť, ako by ste spali celú noc. Verte mi, po takomto oddychu budete odchádzať ako znovuzrodení.

Najvhodnejší čas na saunovanie je večer tesne pred spaním s odstupom asi dvoch hodín po poslednom jedle. Do sauny nie je dobré chodiť ani s plným a ani s prázdnym žalúdkom. Ak podstupujete 1-2 hodinové saunovanie počas dňa, je dobré dať si na dve- tri hodiny šlofíka alebo inak pasívne oddychovať. Je to dôležité z hľadiska regenerácie a doplnenia síl.

Hlavne pravidelne

Čím pravidelnejšie, tým lepšie, minimálne raz do týždňa. Pravidelným saunovaním sa pravidelne posilníte imunitu, krvný obeh a doprajete si dávku relaxu a iné pozitívne účinky. (Viac o pozitívnych účinkoch saunovania sa dozviete tu) Je dobré stanoviť si deň, v ktorý budete saunu navštevovať. Niekomu to vyhovuje viac cez víkend, inému cez týždeň. Je na vás, ktorý deň si zvolíte, avšak vyberte si tak, aby sa saunovanie v tento deň stalo pre vás pravidelným rituálom.

Tak hor sa do sauny, ide predsa o relax 🙂


Booking.com

K wellnessu som pričuchla pred pár rokmi. Najprv to boli sporadické návštevy, ktoré sa postupne stávali čoraz častejšími. Dnes je pre mňa wellness najlepšou odmenou a aj najväčším koníčkom :)
Booking.com
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.